Проучване, проведено от австралийския университет Джеймс Кук, открива, че бенгалските тигри са силно застрашени от изчезване.
Изчезващ вид
Според един от авторите на научното изследване, професор Бил Лауранс, в момента има не повече от 4,000 бенгалски тигри. Той споделя:
„Тази цифра е наистина ниска. Най-големите котки на света бяха много по-разпространени, но в момента се срещат в силно ограничени части от Индия и Бангладеш.“
Един от основните хабитати на съществуващата популация от тигри е района Сундарба́н или най-голямата по територия мангрово гора в света. Територията й се простира на 10 000 кв. км в крайбрежния регион на Бенгалския залив, разположен между Индия и Бангладеш.
„Анализът ни показа нещо ужасяващо. Според него, тигровите хабитати в района на Сундарба́н ще изчезнат напълно до 2070 г.“
Какви са причините?
Ефектът на климатичните промени и покачващите се нива на морското равнище са основните фактори, които застрашават домът на бенгалските тигри.
Но това не е всичко. Освен негативното влияние на променящия се климат, районът страда от явления като агресивната индустриализация през последните години и неконтролираните бракониерски практики.
Учените използвали компютърни симулации, за да оценят ситуацията в региона, както и научно-обосновани предвиждания, свързани с очакваните влияния на климатичните промени в региона. Анализът им взел в предвид фактори като екстремните промени във времето и покачването на морското равнище.
Все още има надежда
Подобни проучвания показват какво би могло да се случи. Предприемайки необходимите действия сега, бихме могли да предотвратим подобни негативни сценарии в бъдеще.
„Няма друго място като Сундарба́н.“, коментира професор Лауранс. „Трябва да се погрижим за тази легендарна екосистема, ако искаме да дадем шанс на бенгалските тигри.“
Цялото изследване е достъпно за справка онлайн.