Нов проект на Община Пловдив – „Дигитално културно-историческо наследство“

5/5

СЪОБЩЕНИЕ ЗА МЕДИИТЕ

Пловдив, 19 април 2017 г. Експерти от Регионален етнографски музей – Пловдив работят по дигитализация на част от музейните фондове по проект „Дигитално културно-историческо наследство“, реализиран с финансиране от програма БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ на ФМ на ЕИП.

Във фондове „Занаяти“, „Селско стопанство“, „Тъкани и облекло“, „Мебели и интериор“, „Фототека и произведения на изобразителното изкуствмо“ и „Музикални инструменти и обреден реквизит“ се съхраняват движими културни ценности от епохата на Възраждането, края на ХІХ-ти и началото на ХХ в. Разнообразни са колекциите в музея: грънчарство, медникарство, златарство, железарство, ножарство, оръжие, църковна утвар, часовници, интериор, мебели, музикални инструменти, фонд „Ангел Букорещлиев“, снимки, картини, икони, едроформатни тъкани, носии, шевици, дантели, карета, пешкири и месали, престилки, кърпи, градски костюми, торби, чорапи, градско бельо, детско облекло, чаршафи и градски покривки, шапки, колани, чанти, дантели, възглавници,  сечива, кошове, бурета, бъклици, овчарска дърворезба, казани, уреди за обработка на вълна, паници, лъжици, софри, предмети, свързани с розопроизводство и др.

Лора Христозова, експерт културно-историческо наследство в музея подчертава, че благодарение на проекта „Дигитално културно-историческо наследство“ ще бъдат съхранени изображения в електронен вид на ценни движими културни ценности, които с годините могат да се счупят, захабят, дори да се разпаднат (напр. предмети от дърво, стъкло, хартия). Всяка една вещ, след като се запечата изображението й, може да бъде реставрирана и възстановена чрез намесата на специалисти, оторизирани да извършват такава дейност. Дигиталното изображение остава завинаги във времето и може да се използва за научна обработка и популяризиране на културно-историческото наследство на страната. Изработените електронни картотеки с дигитализирани обекти спомагат за бързата класификация на вещите и лесното им откриване при изготвянето на различни справки.

„Този  документ е създаден с финансовата подкрепа на ПРОГРАМА БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от  Община Пловдив и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на ПРОГРАМА БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“.

контакт:

Пламен Панов

ръководител проект,

Община Пловдив

тел. 032 656 771

www.digitization.plovdiv.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp